Továbbra sem gasztóblogolok, csak azért létezik a Receptek fül, mert eddig ez tűnik a legmegbízhatóbb recepttárolási módszernek az összes közül. Az nem baj, ha közben más is hozzáfér, mert általában bármit készítek, valaki elkéri a receptet. Így akkor csak egy linket kell adjak neki és kész. 😀 Az elefántmemóriám méltán nem híres, mert nem létezik, ezért minden apróságot le fogok lassan írni, például azt, hogy a paradicsomlevest úgy kell főzni, hogy egy murkot, egy petrezselymet és némi zellert főzöl sós vízben, készítesz egy rántást, beleteszed, feltöltöd paradicsomlével és a végén belefőzöl valamennyi petrezselyemzöldet és laskát. Csak hogy el ne felejtsem, mert Pocoknak ez az új kedvence ezért készülhet háromnaponta.
Hanem a mostani bejegyzés a kavart tésztáról szól. Szuper-könnyű, rengeteg benne a kalória viszont nem lehet elrontani, percek alatt megvan, és millió verzióban elkészíthető. Ez a nem túl bizalomgerjesztő itt például (amit csak a tepsiben tudtam lefotózni), amint felvágódott, el is tűnt, úgyhogy szeletelt képet nem is volt alkalmam készíteni róla. Barackos-túrós és tényleg nagyon finom.
Hozzávalók (egy közepes tepsihez – ha a klasszikus 33×33 cm-esben sütnéd, akkor nagyjából duplázhatod az adagot):
- 2 tojás
- 22 ek cukor (Beletettem mind, de nagyon soknak tűnik. Nem panaszkodott senki, de nekem túl édes volt, máskor nem teszek csak úgy 17-18 kanállal.)
- 2 cs vaníliás cukor vagy némi vanília aroma
- 22 ek tej
- 22 ek olaj
- 22 ek liszt
- 2 kk szódapor
- csipet só
- fél kg tehéntúró
- 1 tojás
- cukor és vaníliás cukor ízlés szerint
- (idény vagy kompót) gyümölcs a tetejére (nálam most 5 db apróra kockázott őszibarack)
A töltelékhez a túrót törd össze egy villával és kavard bele a tojás sárgáját és a cukrot, majd verd kemény habbá a fehérjét és azt is forgasd bele, hogy lazítson kicsit a masszán.
A sütőt melegítsd elő 180 fokra. A tésztához a tojásokat keverd jól el a cukorral (habverővel a legegyszerűbb) és egy csipet sóval, lassan adagold hozzá a tejet és az olajat majd a szódaport és kanalanként a lisztet. Ha kakaós verziót készítenél, akkor az utolsó kanál liszt helyett tegyél bele kakaóport. Amikor minden szép homogén, töltsd bele egy sütőpapiros tepsibe.
A tölteléknek szánt túrót morzsold el a tészta tetején. Ez így önmagában is nagyon finom lesz. Ha még fokozni akarod az élvezetet, akkor tehetsz bele gyümölcsöt vagy úgy, hogy belekevered a túrós masszába és aztán teszed a sütire vagy a már túróval megszórt tészta tetejére nyomkodod kicsit mint ahogy én tettem legutóbb. Persze létezik a csak gyümölcsös, túró-mentes változat is, ilyenkor a gyümölcsöt forgasd meg lisztben mielőtt a tésztára szórnád, és akkor nem süllyed le sütés közben az aljára.
Mehet is a sütőbe. Annak függvényében változik a sütési idő, hogy mennyi mindennel pakoltad meg a tésztát. Ennél a túrós-barackosnál nagyjából 45 percet kellett süssem, ezért is pirult meg kicsit a széle (így sem égett meg, csak jó ropogós lett), ahová nem jutott annyi töltelék. A csak simán gyümölcsös kavart tészta általában fél óra alatt megvan. A tűpróba a biztos.
Ez a süti klasszikusnak számít az erdélyi konyhában. Amikor hirtelen vendégek jönnek vagy úgy gondolod, hogy vacakoltál épp eleget az ebéddel, desszertnek valami hipp-hopp kellene, akkor tökéletes, mert a hozzávalók mindig megtalálhatók egy átlag háztartásban. Gyerekekkel is mókás elkészíteni, mert lehet kavarni és méricskélni eleget, persze ilyenkor rá kell számítani az időt. 🙂